kokosovy olej

10 dôvodov, prečo vyskúšať kokosový olej

by / 1 Comment / 513 View / 07/05/2014

1. Všetky tuky nie sú rovnaké

Kokosový olej obsahuje nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, čo predstavuje zdravú formu mastných kyselín. Tieto látky telo okamžite využije ako energiu pre mozog a sval. Čiže neukladajú sa do tukového tkaniva, tým pádom z nich nepriberáte.

2. Pomáha chudnúť

V roku 2009 sa jeden výskum zameral na stratu hmotnosti u žien, ktoré konzumovali kokosový olej. Zistilo sa zníženie abdominálnej (čiže v okolí brucha) obezity. Výskum taktiež zistil, že kokosový olej je ľahko stráviteľná potravina a taktiež chráni organizmus pred inzulínovou rezistenciou. Ak chcete skúsiť tento účinok, stačí začať s dávkou jednej lyžičky denne a postupne zvýšiť prísun na 4 lyžičky kokosového oleja denne.

3. Uľahčuje trávenie

Ak máte problém s trávením, skúste zaradiť kokosový olej do svojho jedálnička. Pomáha totiž pri syndróme dráždivého čreva aj pri bakteriálnych zápaloch.  Má antibakteriálne vlastnosti a zmierňuje príznaky pri infekciách Candidy alebo pri parazitoch.

4. Pomáha predchádzať cukrovke typu 2

Kokosový olej chráni pred vznikom cukrovky. Mastné kyseliny, ktoré obsahuje,  sa totiž rýchlo dostanú do buniek a premenia sa na energiu. Týmto spôsobom sa zvyšuje citlivosť buniek na inzulín, a tým sa zabraňuje vzniku inzulínovej rezistencie, čím sa organizmus ochráni pred vznikom cukrovky.

 5. Podporuje imunitný systém

Kokosový olej obsahuje laurovú, kaprínovú a kaprylovú kyselinu, ktoré účinkujú proti plesniam, baktériám a vírusom. Účinkuje proti herpes vírusu, helicobacterovi aj candide.

6. Zrýchľuje metabolizmus

Výskumy zistili, že ľudia, ktorí užívajú aspoň dve lyžice kokosového oleja denne spálili viac energie, ako takí, čo ho neužívali. Zrýchlenie metabolizmu podporuje chudnutie aj imunitný systém.

7. Spomaľuje starnutie

Blahodárne účinky kokosového oleja môžete vyskúšať aj priamo na Vašej koži. Má vynikajúce hydratačné účinky, a tak zabraňuje tvorbe vrások. Môžete ho používať na tvár aj na celé telo, len sa presvedčite, že je to panenský olej, bez additív.

8. Varenie pri vysokých teplotách

Kokosový olej je výborný na varenie pri vysokých teplotách, lebo mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré obsahuje, vydržia aj vysoké teploty, na rozdiel od iných olejov. Napríklad kyseliny obsiahnuté v olivovom oleji tvoria pri vyšších teplotách voľné radikály, ktoré sú zdraviu škodlivé.

9. Zastaví túžbu po sladkom

Ak máte silnú chuť na sladké, dajte si radšej lyžičku kokosového oleja. Tento kvalitný tuk vám dodá okamžite energiu a budete sa cítiť menej hladný. Mnohí z nás si neuvedomujú, že neustály hlad a chuť na sladké znamená, že naše telo je nesprávne kŕmené. Príjem kvalitných tukov a bielkovín je dôležitý, pretože z veľmi sladkých potravín je metabolizmus ako na horskej dráhe a ste stále hladní.

10. Vhodný na pečenie

Kokosový olej sa výborne hodí aj na prípravu dezertov, navyše im dodá výbornú arómu.

 

zdroj: http://foodmatters.tv