Sútok Amazon a Rio Negro - titulka

11 kontrastných vodných sútokov

by / 0 Comments / 3050 View / 31/08/2014

Keď sa stretnú dve rieky, tak vytvoria krásne prírodné divadlo. Rozdielne zafarbenie  riek ponúka zaujímavý pohľad na to, ako sa tieto vody medzi sebou premiešavajú.

Čo je to vlastne sútok? Je to miesto, kde sa stretáva dva alebo viac vodných tokov a vytvoria jeden spoločný. Ale môže to byť aj miesto, kde sa malá rieka pripojí k väčšej a tak je tomu aj na týchto 11 obrázkoch.

Tieto obrázky vodných sútokov ukazujú úžasný kontrast farieb, keď sa stretnú dve rôzne rieky – väčšinou sa pomalšia rieka, ktorá má v sebe viac bahna, sa stretne s rýchlejšou. No v prípade rieky Jialing v Číne je to vďaka ľudskému znečisteniu.

Zaujímavosťou je, že hlavné mesto Malajzie, Kuala Lumpur, bolo založené v roku 1857 na sútoku riek Klang a Gombak. V preklade to doslovne znamená “zablatený sútok”.

 Pozrite si fotografie neuveriteľných sútokov z celého sveta, ktoré vytvárajú vizuálny kontrast. 

 

Alaknanda a Bhagirathi, Devprayag, India

Vďaka spojeniu týchto dvoch posvätných riek sa vytvára veľmi významné miesto v Indii, v meste Devprayag  sa totiž tvorí posvätná rieka Ganga.

Sútok Alaknanda a Bhagirathi

Dráva a Dunaj, Osijek, Chorvátsko

Táto oblasť je známa mnohými močiarmi.

Sútok Drava a Danuve

Zelená rieka a rieka Colorado, Utah, USA

Zelená rieka  je veľmi dlhá a vlieva sa do rieky Colorado, celý tok končí v národnom parku Canyonlands.

Sútok  Zelenej rieky and Colorado

Jialing a Yangtze, Chongqing, Čína

Rieka Jialing, ktorá má neuveriteľných 119 kilometrov, sa vlieva do rieky Yangtze, ktorá má hnedo-žltú farbu, niekedy je sfarbená až do tmavo červena.

Sútok Jialing a Yangtze

Mosel a Rýn, Koblenz, Nemecko

V  meste Koblenz sa vlieva rieka Mosel do Rýna. Denne sa tu plaví mnoho lodí.

Sútok Mosel a Rhone

Ohio a Mississippi, Cairo, Illinois, USA

Hnedá bahnitá voda rieky Ohio sa líši od zelenej Mississippi. Väčšinou je to práve naopak. Obvykle je Ohio zelená a Mississippi hnedá. Ale pokiaľ sú veľké zrážky na severovýchode USA , tak to má za následok viac bahna v rieke Ohio.

Sútok Ohio a Mississippi

Rhôna a Arve, Ženeva, Švajčiarsko

Rieka na ľavo je Rhône a ukončuje ju jazero Lehman. Rieka na pravo je Arve a získava vodu z mnohých ľadovcov z údolia Chamonix. Ich sútok vytvára nápadný kontrast vďaka zvýšenému množstvu bahna, ktoré obsahuje Arve.

Sútok Rhôna a Arve, Ženeva

Rio Negro a Rio Solimoes, Manaus, Brazília

Tento sútok tvorí rieka Rio Negro, ktorá má takmer až čiernu farbu a rieka Rio Solimoes, ktorá má piesočnú farbu. Dvojfarebný jav spôsobujú rozdielne teploty riek, ich rýchlosť a hustota vody. Jedná sa o jednu z hlavných turistických atrakcií v meste Manaus.

Sútok Rio Negro a Rio Solimoes

Thompson a Fraser, Lytton, Kanada

Do zakalenej rieky Fraser plnej bahna sa vlieva priezračná modrá rieka Thomson.

Sútok Thompson a Frase

Ilz, Inn a Dunaj, Passau, Nemecko

Ilz je relatívne malý horský potok, ktorý má modrastú farbu. Na druhej strane, Inn je pomerne veľká rieka tečúca od Salzburgu. Inn má väčší prietok vody ako Dunaj, do ktorého sa vlieva. Mesto Passau je známe aj ako “Mesto troch riek”.

Beringovo more a Tichý oceán

Sútok Beringovo mora a Tichého oceánu sa schádza v zálive pozdĺž Aleutskej priekopy. Tu sa stretáva chladnejšia a hustejšia voda z Beringovo mora s teplejším Pacifikom. Tento prírodný jav nastane, keď je voda plná sedimentov z ľadovcových údolí a riek a tečie do otvoreného oceánu. Niektorý volajú toto miesto  “Miesto, kde sa spoznávajú dva oceány”.

Alijašský záliv

 

 

 

Foto via travelthewholeworld.org