Ted 3

5 inšpiratívnych TED prednášok #3

by / 0 Comments / 495 View / 21/10/2014

 

TED bola založená Richardom Saulom Wurmanom a Harrym Marksomrvé už v roku 1984. Teraz je možnosť pozrieť si viac ako 1400 prednášok TED Online.  Nájdete tu videá od dizajnu, techniky, politiky, vedy až po hudbu. Prednášky sú plné nápadov, sú inovatívne a pútavé, niektoré aj zábavné.

TED znamená Technology, Entertainment and Design a to zaujalo Juana Osborna, architekta, dizajnéra a programátora . Osborne sa pozrel na texty 796 TED konferencií. Vybral 500 najčastejšie používaných anglických slov, aby sa uistil, že vyberie naozaj iba tie najreprezentatívnejšie slová. Následne umiestnil všetky tieto slová nad portrétom jedného zo zakladateľov, Richarda Saula (obrázok vyššie). Veľkosť slov je úmerná počtu výskytov daného slova. 

Podarilo sa mu zaujímavé zobrazenie hlavnej myšlienky TED - “Ideas worth spreading.” - Myšlienky, ktoré stoja za šírenie.

Vybrali sme týchto 5 inšpiratívnych prednášok, ktoré sú dostupné online. Takže sa pohodlne usaďte a nechajte sa inšpirovať.

PS: ak potrebujete, môžete si zapnúť slovenské titulky.

 

1. Simon Sinek: Ako perfektný vodcovia inšpirujú k činu


Simon Sinek nás vedie k zamysleniu nad tým, ako niektorí z najväčších vodcov inšpirovali ľudí okolo seba. Hovorí o Martin Luther Kingovi, zakladateľoch Apple a bratoch Wrightovcov. Sinek verí, že inšpirácia pochádza z viery v niečo, a to dáva vieru ľuďom naokolo: “Ľudia nekupujú to, čo robíte, ale kupujú to preto, prečo to robíte.”

2. Sheryl Sandberg: Prečo máme málo vodkýň


Úspešná autorka knihy Lean In, Sheryl Sandberg, hovorí o do očí bijúcom nedostatku žien vo vedúcich funkciách na pracovisku. Sandberg vrhá svetlo, na niektoré rozdiely medzi mužmi a ženami v kancelárii, na základe čoho dáva ženám inšpiratívne tipy pre posunutie svojej kariéry vpred.

3. Andrew Solomon: Milujte


Táto pôsobivá prednáška Andrew Solomona popisuje, ako veľmi môže diagnóza choroby ovplyvniť vlastnú identitu. Prostredníctvom skúmania vertikálnych a horizontálnych identít, Solomon opisuje homosexualitu, malý vzrast a Downov syndrómom s prekvapivým objavom: “Ľudia sú spokojní so svojím životom, nechcú byť vyliečení, meniť sa, či sa zabiť – chcú byť tými, kým sa stali, nech je to ktokoľvek”.

4. Bryan Stevenson: Musíme hovoriť o nespravodlivosti


Bryan Stevenson nás nabáda k diskusii o našej nepríjemnej minulosti a prítomnosti, v záujme riešenia problémov týkajúcich sa našej spoločnosti.

5. Rita Pierson: Každe dieťa potrebuje byť hrdinom


Rita Pierson je jedným z najinšpiratívnejších rečníkov, ktoré sme kedy počuli. Diskutuje o význame súvislostí a vzťahov v oblasti vzdelávania a o tom, ako každé dieťa musí mať niekoho, kto v nich bezprostredne verí.

 

Foto via juanosborne.com