kulturnejsim clovekom

5 spôsobov ako sa môžete stať kultúrnym človekom bez cestovania

by / 0 Comments / 744 View / 18/08/2014

Keď ľudia počujú “kultúrny, či kultivovaný človek”, zvyčajne si pod tým predstavia, že je niekto “scestovaný”. Navzdory tomu, tieto dve slová nemusia ísť nevyhnutne vždy ruka v ruke.

Môžete byť najscestovanejším človekom na svete, no zároveň môžete byť tým najnekultúrnejším. Vezmite si napríklad Američana, ktorý ide do Francúzska a ubytuje sa v hoteli Holiday Inn, jeho jedálniček tvorí len americké jedlo a ani sa neunúva rozprávať po francúzsky.

Inou možnosťou je, že nemusíte vôbec opustiť svoju krajinu a budete oveľa kultúrnejší ako vaši priatelia – svetobežníci, ktorí strávili rok na cestách. “Kultúrnosť” môžeme chápať jednak ako prístup a na druhej strane ako spôsob myslenia. Mimo toho všetkého, je to vlastne o otvorenej mysli a uvedomelosti.

Samozrejme, že cestovanie je jedna z najjednoduchších (a najzábavnejších) ciest ako si doplniť vedomosti a dozvedieť sa o iných kultúrach. V ideálnom svete, by sme mohli cestovať, koľko by sa nám páčilo bez toho, aby sme minuli čo i len cent. Nanešťastie, medzinárodné cestovanie je drahé a často rezervované pre “vybraných”.

Tí, ktorí máte tenké peňaženky – nebojte sa. Vďaka internetu je pozoruhodne jednoduché stať sa kultivovaným bez toho, aby ste cestovali.

Prinášame vám 5 spôsobov, ako to dosiahnuť:

Učte sa cudzie jazyky

Američania (a anglicky hovoriaci ľudia vo všeobecnosti) málo kedy považujú za potrebné učiť sa iný jazyk. Odkedy sa angličtina stala univerzálnym jazykom, môžeme cestovať a dohovoriť sa ňou takmer všade. Ale v mnohých veciach je to aj na škodu. Učiť sa iný jazyk je jedným z najlepších spôsobov ako preniknúť do inej kultúry.

Každý jazyk je jedinečný a obsahuje slová a slovné spojenia, ktoré nemajú jednoslovný preklad. Napríklad portugalské slovo “saudade”, ktoré prekladáme ako nostalgický pocit, keď vám chýba niečo, čo je už preč alebo keď vám chýba niekto, kto sa nevráti. Je to oveľa silnejšie ako slovenský výraz “chýbať” (čo sa v portugalčine prekladá ako „sentir falta“). Predpokladá sa, že slovo vzniklo počas portugalského zlatého veku, kedy boli mnohí portugalskí námorníci ďaleko na mori od svojich rodín. Takže vidíte? Jediné slovo nám ukázalo niečo z portugalskej kultúry a histórie.

Dokonca aj gramatická štruktúra jazyka nám môže veľa odhaliť. Napríklad: Keith Chen mal v TED-e prednášku s názvom: “Mohol jazyk ovplyvniť vašu schopnosť ako ušetriť peniaze?” Prednáška demonštrovala, že krajiny s jazykmi, ktoré nemajú budúci čas, majú vyššiu mieru úspor (a nie je to náhoda).

Či už ide o nemčinu, čínštinu alebo španielčinu, existuje množstvo informácií, napomáhajúcich a uľahčujúcich učenie sa týchto jazykov. Existujú webstránky ako Livemocha, či Conversation Exchange, ktoré umožňujú používateľom komunikovať s ľuďmi, o ktorých rodný jazyk ide a dávajú im online lekcie.

Učiť sa jazyky, sa môže zdať ako ťažká úloha a vedieť jazyk plynule, si vyžaduje veľa času a obetavosti. No naučiť sa hoc len pár slov či fráz, alebo zvládnuť úroveň začiatočníka z vás môže urobiť kultivovanejšieho človeka a taktiež vám to môže uľahčiť cestovanie.

Stretávajte sa s ľuďmi z rôznych krajín

Odkedy sa krajiny stávajú čoraz rôznorodejšími, čo sa týka národností, nemalo by to byť také problematické. Ak rozprávate s niekým z inej krajiny, dozviete sa niečo o jeho kultúre a prostredí, z ktorého pochádza.

Pýtajte sa na rozdiely medzi ich krajinou a tou vašou. Možno budete prekvapení, čo vám povedia a prinúti vás to pozerať sa na vašu rodnú krajinu z inej perspektívy.

Počúvajte hudbu z iných krajín a v rozličných jazykoch

“Spotify” je skvelé miesto, kde si môžete rozšíriť svoj hudobný výber. Vo vyhľadávači stačí len zadať názov krajiny a aspoň jeden zoznam pesničiek danej krajiny by sa vám mal objaviť.

Tiež si môžete vygoogliť niečo ako “Top 40″ popri názve krajiny a zistiť aktuálne hity tejto krajiny. A možno si rozšírite svoju hudobnú knižnicu o nejaké anglické, portugalské, či španielske piesne alebo sa v nej budú potom nachádzať aj francúzske, či talianske hity.

Pozerajte filmy a ďalšie televízne programy v iných jazykoch

Sledovanie zahraničných filmov vám môže pomôcť odhaliť drobnosti, ktoré sú pre dané krajiny jedinečné, tak ako aj spôsob ako ľudia komunikujú a ich zmysel pre humor. Napríklad mnoho ľudí si všíma, že britský humor sa podstatne odlišuje od toho amerického. Bez pochýb by ste si to mali všimnúť pri pozeraní britskej alebo americkej televíznej šou.

Napríklad na americkej stránke “Netflix”, ktorá obsahuje bohatú knižnicu filmov z rozličných krajín sveta, síce ešte len na európsky trh vstupuje, ale už teraz môžete sledovať mnoho filmov, len si budete musieť nain­šta­lo­vať plu­gin pre Chro­me ale­bo Fi­re­fox. Potom je tu služ­ba “Via­play” zo Švédska, či nemecká služ­ba “Snap”, “Ca­nalPlay” fran­cúz­skej te­le­víz­nej spo­loč­nos­ti, či “In­fi­ni­ty” z Talianska. Samozrejme, internet poskytuje mnoho možností. ;)

Čítajte cestovateľské blogy

Čítať cestovateľské blogy alebo blogy napísané vašimi krajanmi žijúcimi v iných krajinách je taktiež spôsob ako obohatiť svoje vedomosti o iných kultúrach.

Ak vás zaujíma napríklad život v Indonézii, skúste si zadať do Googlu “život v Indonézii”. Mnoho ľudí bloguje o svojich skúsenostiach, ktoré nazbierali počas života v zahraničí. Dobrý blog zachytáva zážitky a rozoberá kultúrne rozdiely, ktoré ľudia postrehli.

 

Neexistuje teda žiadne ospravedlnenie, prečo nebyť kultúrne uvedomelým. Nemôžete cestovať toľko, koľko by ste chceli? Prestaňte sa ľutovať a radšej sa tam snažte dostať (aspoň online) a rozširujte svoje obzory!

 

 

Foto via WeHeartIt