kava

DNA určuje, koľko kávy naozaj potrebujete

by / 0 Comments / 625 View / 10/10/2014

Mnoho ľudí bez rannej šálky kávy nevie otvoriť oči. A prečo je mnoho z nás závislých na kofeíne? Kto za to vlastne môže?  Vyzerá to tak, že odpoveď môže byť v génoch.

Vyzerá to tak, že množstvo kofeínu, ktoré denne skonzumujete, môže byť priamo spojená s génmi, ktoré ste zdedili. Či si dáte tri šálky kávy denne alebo žiadnu, je tomu tak preto, že vaše telo prirodzene kontroluje svoj ​​príjem na základe toho, čo potrebuje.

Na Harvard School of Health study nedávno uskutočnili výskum, v ktorom sledovali 120 000 ľudí a sledovali koľko kávy denne potrebujú s prihliadnutím na testy DNA. Vedci dúfali, že zistia, či a ako DNA ovplyvňuje koľko kávy denne, potrebuje daný človek vypiť.

Výskumníci zistili 6 nových genetických variantov u ľudí, ktorí potrebovali kofeín. Štyri z variantov, potreby piť kávu, sú zapríčinené metabolizmom a povzbudzujúcimi účinkami kofeínu, zatiaľ čo ďalšie dva majú spojitosť s hladinami krvného cukru a cholesterolu.

Marilyn Cornelis, asistentka výskumu, uviedla v tlačovej správe, že táto štúdia môže byť odrazovým mostíkom, ako lepšie porozumieť účinkom kávy.

“Nové kandidátne gény nie sú tie, na ktoré sme sa zamerali v minulosti, takže je to významný krok vpred vo výskume kávy.”

Takže sa nestresujte, že sú 3 hodiny poobede a vy potrebujete svoj prísun kofeínu. Pokojne si vychutnajte šálku vašej kávy, pravdepodobne k tomu máte genetické predispozície. 

 

 Foto via WeHearIt.