hrad Neuschwanstein - titulka

Hrady a zámky z celého sveta #1

by / 0 Comments / 990 View / 03/09/2014

História je jedným z najväčších lákadiel, veď je plná legiend a mýtov, a priťahuje pozornosť mnohých cestovateľov. Medzi obľúbené atrakcie patria aj hrady a zámky. Návštevou slávnych hradov môžete cítiť atmosféru dávnej doby, ale taktiež kvôli množstvu zaujímavým informáciám. Dedictvo dávnych vládcov, síce už vybledlo, ale odraz ich časov sa zachoval v ich sídlach. Ich prostredníctvom demonštrovali svoju moc a bohatstvo, a hrady a zámky sa stali ich veľkolepou pýchou.

Pripravili sme pre vás niekoľko úžasných hradov a zámkov, kde sa legendy stále miešajú s realitou.

Hrad Corvin, Rumunsko

Hrad Corvin

Hrad Corvin 1
Hrad Corvin sa nachádza v meste Hunedoara. je to najväčšia rumunská gotická stavba. Bol postavený v 14. storočí, lepšie povedané, vytesaný do skaly tureckými zajatcami na mieste bývalého rímskeho opevnenia. Túto pevnosť obklopuje 30 metrov hlboký vodná priekopa a jediným chodom je úzky most na vysokých kamenných pilieroch. Vo vnútri na vás čakajú pôsobivé interiéry, predovšetkým množstvo galérií a pozoruhodné gotické klenby. Je zdobený množstvom veží a menších vežičiek. Podľa niektorých povestí tu väznili krutého panovníka Drakulu a to až po dobu 7 rokov.

Pražský hrad, Česká republika

prazsky hrad

Pražský hrad  je najväčším starovekým hradom,  dostal sa aj do Guinnesovej knihy rekordov a je pýchou hlavného mesta Českej republiky. Hrad bol v centre dejín veľmi dlhé obdobie a stal sa symbolom jeho bojov. Postavili ho v 9. storočí a veľkolepo stojí dodnes. Pražská dominanta pozostáva z viacerých súčastí, v jeho útrobách sa ukrývajú dôležité korunovačné predmety. Prehliadku môžete absolvovať každý deň a k dispozícii máte komentovaný sprievod, ktorý sa ponúka v šiestich jazykoch: slovensky, anglicky, nemecky, rusky, španielsky a taliansky.

Hrad Neuschwanstein, Nemecko

Neuschwanstein, Nemecko

Toto nádherné dielo vzniklo aj napriek negatívnym ohlasom okolia, ľudia totiž už v tej dobe nechceli takéto obrovské stavby a uprednostňovali  radšej menšie kaštiele. Ešte že  Ľudovít II. šiel za svojim snom a v roku 1869 ha začal budovať, a tak zanechal unikátnu stavbu, ktorú závidia v celej Európe. Zámok Neuschwanstein v Bavorsku je stelesnením rozprávky a romantických snov, práve preto ho nazývajú aj “rozprávkový zámok”. Mnohým pripomína slávny disneyovský hrad, ktorý je symbolom spoločnosti. Ale jeho silueta je notoricky známa vďaka tomu, že poslúžila ako inšpirácia pre Snehulienkin zámok. Dnes je z neho jedna z najnavštevovanejších turistických atrakcií – denne ho navštívi až 6 tisíc ľudí. 

Hrad Coco,  Španielsko

Hrad Coco

Tento hrad postavil v 15. storočí arcibiskup zo Seville.  Nachádza na zalesnenom mieste v meste Coca v provincii Segovia. Hrad Coco, v španielčine “Castillo de Coca”, sa považuje za jeden z najkrajších hradov v Španielsku a za najlepší zo stredovekých hradov. Je plný archaickej mozaiky a celkovo vyzerá mimoriadne elegantne. Je dobrým príkladom gotiky a Mudéjar štýlov. Prehliadky  sa veľmi odporúčajú.

Hrad Rock of Cashel, Írsko

rock of cashel

Rock of Cashel bol pôvodne opevnený hrad na vápencovom pahorku, ktorý si jeden z keltských klanov vybral za svoje sídlo už v 4. storočí. Ďalších 400 rokov súperil s Tarou o postavenie hlavného írskeho centra moci. Slovo “cashel” pochádza z írskeho “caiseal”, čo znamená pevnosť. Vodca klanu bol v 5. storočí pokrstený sv. Patrikom a pri obrade mu sv. Patrik nechtiac prebodol nohu biskupskou palicou. Vodca si myslel, že sa jedná o bolestivý rituál a nevydal ani hlásku. Z hradu sa stalo biskupské sídlo, keď ho 10. storočí získali O´Brienovci a v roku 1101 ho venovali cirkvi, aby získali priazeň mocných biskupov. Onedlho nato bola postavená Cormacova kaplnka, ktorá je dnes najpozoruhodnejšou románskou kaplnkou v zemi. Okrem nej sa zachovala aj staršia okrúhla 28 metrová vež. Všetko zatieňuje mohutná gotická katedrála z 13. storočia, s pristavaným arcibiskupským sídlom. 

 

 

Foto via borendpanda.org