jaskyna troch mostov titulka

Jaskyňa troch mostov

by / 0 Comments / 537 View / 22/08/2014

Vodopád Baatar Gorge, tento zázrak prírody sa tiež nazýva “Jaskyňa Troch mostov” a nachádza sa v Tannourine, v Libanone. Jaskyňa Troch mostov sa volá preto, lebo človek vidí tri prírodné mosty nad sebou a pod nimi priepasť. Tieto jaskynné mosty sú súčasťou vápencové jaskyne.

jaskyna troch mostov 1

jaskyna troch mostov 4

Vodopád bol “vytesávaný” do vápenca po milióny rokov roztopeným snehom (160 miliónov rokov starý vápenec z obdobia jury). Jarné topenie snehu z libanonskej hory Trail je zdrojom tohto vodopádu a padá najprv cez tieto 3 mosty a potom ďalej 250 metrov do hlbín jaskyne.

jaskyna troch mostov 0

Jaskyňa má aj značky upozorňujúce na nebezpečie, ktoré majú odradiť návštevníkov chodiť na mosty, pretože by sa pod ich veľkou váhou mohli zrútiť. Je zakázané ísť aj blízko k okrajom, pretože sú klzké a hrozí, že by sa návštevnici mohli pošmyknúť.

jaskyna troch mostov 7

jaskyna troch mostov 6

Fotograf napísal: “… označenie, na ktorom bolo napísané “Gouffre des Trois Ponts”, “The Cave of Three Bridges”. Pozrel som sa doprava a doľava a nevidel som nič. Nič nenaznačovalo, že človek musí ísť len kúsok nižšie do údolia, asi päť minút, a na ľavej strane to zbadá. Zastavil som sa a so zatajeným dychom som sa díval na fantastickú panorámu … tri prírodné mosty, stúpajúce nad sebou po výške sto metrov a previsnuté obrovské ústia priepasti, ktoré smerovali hlboko do vnútra hory! V priebehu mesiacov marec a apríl, kedy sa topí sneh, môžete vidieť úžasný 100 metrový kaskádový vodopád, ktorý hučí a buráca za tromi mostami, ešte predtým ako pohltí okolitá krajina.”

jaskyna troch mostov 5

jaskyna troch mostov 3

 V roku 1988 vedci vykonali experiment, kde pridali do vodopádu fluorescenčné farbivá a ukázalo sa, že voda z jaskyne na jar vystúpi na povrch v neďalekom mestečku Mgharet al-Ghaouaghir.

jaskyna troch mostov 01

jaskyna troch mostov 8