knihy titulka

Knihy plné inšpirácie

by / 0 Comments / 715 View / 22/09/2014

Výber skvelých kníh, ktoré sú zábavné, inšpiratívne a praktické zároveň. Tieto knihy sa stali svetovými bestsellermi a obsahujú praktické návody, ktoré môžete začať používať hneď zajtra. Môžu vám zmeniť celý váš život k lepšiemu. Je len potrebné si uvedomiť, ako využiť svoje skryté možnosti.

Na začiatok sme pre vás vybrali 3 inšpiratívne knihy, ktoré by ste si mali prečítať, ak sa tak ešte nestalo.

Dale Carnegie – Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí (How to Win Friends and Influence People)

ako ziskavat priatelov a posobit na ludi

Táto kniha sa radí medzi najúspešnejšie medzinárodné bestsellery všetkých čias. Kniha poskytuje nový pohľad na bežné veci a zakaždým keď ju čítate, objavíte v nej niečo nové. Obľúbilo si ju vyše 15 miliónov čitateľov v 36 krajinách sveta, dotkla sa totiž citlivého miesta a splnila očakávania mnohých ľudí.

“Ako získať priateľov a pôsobiť na ľudí je úžasná kniha, ktorú pokladám za stavebný kameň pre každého, kto sa chce naučiť lepšie rozumieť ľuďom.” Dale Carnegie

Kniha nie je len pre manažérov, či obchodníkov ale aj pre “obyčajných ľudí ako sú napríklad študenti, alebo aj ľudia bez práce a podobne. Kniha bola napísaná v roku 1936, vydaná o rok neskôr, ale je nadčasová a má svoje opodstatnenie aj dnes. Takže sa týmto rokom nenechajte odradiť, základné ľudské črty a vlastnosti sa totiž nejako významne nemenia.

6 spôsobov, ako sa stať obľúbeným. 9 spôsobov, ako bez odporu zmeniť ľudí bez toho, aby sme ich urazili. 12 spôsobov, ako si získať iných na svoju stranu.

Kniha nie je o nejakej manipulácii, ale o tom, že ľuďom “masírujete ego”. Jednoduché zásady, niektoré síce ťažšie uskutočniteľné, a to najmä pre výbušné povahy. Keď na vás začne niekto kričať, tak je ťažké s ním hovoriť pokojne, ale ak sa ovládnete, tak možno urobíte obchod. Carnegie cieľom je, aby ste zlepšili svoj prístup k ostatným a vďaka tomu, získate viac priateľov, ale sa vám aj začne dariť v ostatných oblastiach života.

V dnešných časoch je komunikácia medzi ľuďmi oveľa dôležitejšia ako v minulosti. Carnegie zhromaždil príbehy z jeho doby, ale aj z predošlých čias. Príbehy známych osôb z oblasti politiky, manažmentu, kultúry, armády, či športu, ale tak isto aj obyčajných ľudí, aby ukázal ako ľudia, ktorí vedeli ako správne komunikovať, zašli prirodzene ďalej. V súčasnosti naberá táto kniha nový rozmer, nakoľko ľudia žijú hektickým životom a stále sa dostávajú do nových stresujúcich situácií a táto kniha im pomôže bojovať proti nim.

Na záver každej kapitoly je zhrnutá základná myšlienka, ktorá vám napomôze k rozvíjaniu týchto zručností. A na konci každého zo štyroch hlavných celkov sú znova napísané všetky pravidlá, aby sa vám lepšie vryli do pamäte. Carnegie prináša praktickú príručku o tom, ako správne zaobchádzať s ľuďmi.

Jason Fried, David Heinemeier Hansson – Restart (Rework)

restart

Provokujúca, minimalistická a mimoriadne poučná príručka zakladateľov známej americkej firmy 37signals, ktorá sa preslávila úspešnou webovou aplikáciou Basecamp, Higrise a ďalšími projektmi, ktorých základnou vlastnosťou sú premyslená jednoduchosť a originalita. Vďaka tomu 37signals porazila o mnoho väčších konkurentov a rovnaké vlastnosti preslávili aj knihu Restart.

Autori, na rozdiel od mnohých iných, vedia, o čom píšu – popisujú svoj prístup k podnikaniu a svoje vlastné skúsenosti. Táto kniha vás prinúti prehodnotiť všetko, čo ste sa doteraz dozvedeli o podnikaní. Kniha sa v USA zaradila medzi najväčšie bestsellery roku 2010 v kategórii biznis podľa New York Times a Wall Street Journal.

“Túto knihu si môžete prezerať len na vlastné nebezpečenstvo.”   Seth Godin (slávny guru marketingu)

Restart vám predloží iný, a to lepší a ľahší, spôsob ako uspieť v podnikaní. Ukáže vám, že k tomu potrebujete oveľa menej, než si myslíte. Naučí vás, ako sa dostať do hry, bez toho aby ste vykradli banku, či mali reprezentatívnu kanceláriu a hromadu zamestnancov. Poradí vám, ako byť produktívnejší, a získate aj mnoho ďalších, nezvyčajných myšlienok, ktoré vás môžu inšpirovať a podnecovať.

Vďaka jednoduchému jazyku a ponuke jednoduchých riešení je to kniha pre každého, kto niekedy sníval o tom, že sa postaví na vlastné nohy. Krátke a inšpiratívne eseje boria mýty biznisu. Cieľavedomí podnikatelia, majitelia malých firiem, ľudia ponorení do svojej každodennej práce, ktorú ale nenávidia, umelci, ktorí už nechcú viac strádať – tí všetci v nej nájdu neobyčajne cenné rady a priam až geniálne jednoduché riešenia. Je vhodná aj pre majiteľov malých firiem, či pre tých, ktorí o vlastnom podnikaní ešte len snívajú, ale tak isto aj pre zamestnaných manažérov.

Restart sa vysmieva podnikateľským “bibliám” už svojou formou: “pozrite sa, ako málo písmen stačí k tomu, aby sme povedali všetko dôležité”.

Kniha je rovnaká ako produkty spoločnosti 37 signals, je zrozumiteľná, stručná a zbavená všetkého nezrozumiteľného profesionálneho žargónu, ale nájdete tu mnoho prostých pravidiel úspechu. Poslednú dobu sa podnikanie neustále preberá a je v podstate chodom dnešnej spoločnosti, ale táto kniha úplne zmení váš pohľad na podnikanie. Pochopíte, že najdôležitejšie zo všetkého je proste pustiť sa do práce.

George S. Clason – Najbohatší muž v Babylone (The Richest Man in Babylon)

najbohatsi muz v babylone

Ďalší slávny bestseller, ktorý je považovaný súčasnú klasiku. Bestseller o peniazoch a investovaní od Georgea S. Clasona je dielom zo začiatku 20. storočia. Táto nadčasová kniha je zbožňovaná miliónmi ľuďmi a je to pravdepodobne najinšpiratívnejšia kniha na tému bohatstvo, aká bola kedy napísaná. Navyše je písaná jednoduchým jazykom ako Biblia, aby jej posolstvo pochopil každý. Jednoduché a zároveň fascinujúce a poučné príbehy vás zavedú na správnu cestu smerujúcu ku prosperite a spokojnosti.

Tajomstvá úspechu starých národov – istá cesta k šťastiu a prosperite. Je známe, že Babylončania sa dobre vyznali vo financiách a obchodoch. Ako prví používali peniaze, úverové listy a registráciu domov, ale tak isto to boli veľmi zruční remeselníci. V tých časoch nepoznali síce ešte papier, tak zápisy vrývali do hlinených tabuliek, ktoré následne vypaľovali. Archeológmi boli objavené celé knižnice týchto hlinených tabuliek. A práve zápisy v nich inšpirovali túto knihu.

Autor používa rôzne “babylonské príbehy”, ktoré obsahujú kľúč ku všetkému, po čom túžite a čo chcete dosiahnuť v živote. Odkrývajú tajomstvo obchodných znalostí, sporenia a finančnej prosperity vedúcich k osobnému blahobytu. Kniha ponúka nielen pochopenie, ale taktiež aj riešenie vašich osobných finančných problémov, ktoré vás bude viesť životom. Naučí vás mnoho o peniazoch, ako s nimi narábať, aby sa vám nerozutekali, aby ste niečo ušetrili a ako zariadiť, aby peniaze tvorili ďalšie peniaze.

„Čo môže súčasným investorom povedať o ich financiách kniha, napísaná v dvadsiatych rokoch minulého storočia? Veľa, keď ide o nádhernú zbierku podobenstiev Georgea Clasona, ktoré vysvetľujú základné znalosti o peniazoch. Táto kniha je skvelým darom nielen pre absolventa, ale pre každého, kto sa cíti byť zmätený svetom financií a je nádherným, osviežujúcim čítaním aj pre toho najskúsenejšieho investora.“   Los Angeles Times

Kniha je písaná zaujímavým spôsobom, ako príbeh z Babylonu. Kráľ Saragon sa vrátil po porážke s Elamitmi naspäť do Babylonu a našiel ríšu v hospodárskom úpadku. Nevedel pochopiť, prečo je tomu tak. Príčinu mu vysvetľoval kancelár – všetok majetok má len niekoľko ľudí, pretože vedia, ako na to. Ale keďže kráľ chce, aby bol Babylon najbohatším mestom, tak sa musí stať “mestom bohatých ľudí”. Najbohatším mužom v babylone je Arkád, ktorý pred časom patril ešte k tým najchudobnejším. Kráľ ho teda požiada, aby ostatným Babylončanom prezradil, čo mu dopmohlo k bohatstvu. Arkád nasledujúce dni dáva Babylončanom 7 veľmi pútavo podaných lekcií, v každej sa naučia 7 zásad vedúcich k bohatstvu a ku každej zásade im dá pochopiteľné vysvetlenie a povie im niekoľko dôležitých myšlienok.

Jedna z myšlienok: “Bohyňa šťastia má rada ľudí, ktorí jednajú energicky. K tomu, aby človek prilákal šťastie, musí využiť každú vhodnú príležitosť.”

 

 

Foto via WeHearIt, Martinus