marihuana 4

Lekárska marihuana pomáha až 92 % pacientov

by / 0 Comments / 972 View / 17/10/2014

V Kalifornii, sa pacienti užívajúci lekársku marihuanu zhodli, že ich neortodoxná liečba skutočne urobila svoju prácu a pomohla im pri ich zdravotných ťažkostiach.

Zdravotný ústav Cannabist urobil výskum u 7 525 dospelých pacientov a 92 % z nich tvrdilo, že lekárska marihuana im pomáha so zdravotnými problémami. Jednalo sa o ochorenia od artritídy, či migrény až po rakovinu. Len 5 % pacientov uviedlo, že získalo svoje recepty kvôli “vážnemu zdravotnému stavu”, čo pravdepodobne značí iba poslednú z týchto troch chorôb. Lekárska marihuana sa často využíva aj na liečbu AIDS, šedého zákalu, Parkinsona, roztrúsenej sklerózy, či Alzheimera.

marihuana 1

Autori štúdie napísali: “Výsledkami štúdie chceme podporiť myšlienku, aby sa lekárska marihuana používala u viacero skupín ľudí a nie len výhradne u jednej špecifickej skupiny.”

Počet žien a mužov, ktorý užívajú lekársku marihuanu bol takmer rovnaký a rozdiel v spotrebe bol menej ako 3 %. Účastníkmi boli takmer všetky vekové kategórie, pričom mladí dospelí s najväčšou pravdepodobnosťou majú zdravotné karty.

“Naša štúdia vyvracia bežné presvedčenie, že lekárska marihuana sa nadmerne používa u zdravých jedincov. Najčastejšími dôvodmi užívania sú zdravotné problémy, u ktorých nemusí tradičná liečba pôsobiť, či byť dostatočne efektívna, ako sú napríklad migrény, chronické bolesti a rakovina.”

U účastníkov výskumu sa ukázalo, že trpia relatívne bolestivými stavmi a bolo nepravdepodobné, aby zneužívali svoju schopnosť kúpiť si marihuanu legálne.

marihuana 3

V štátoch, v ktorých je lekárska marihuana legálne dostupná, poklesli o 24 % prípady predávkovania sa opioidmi (opioidy, či opiáty, sa využívajú pri liečbe chronickej bolesti). V krajinách, kde bola lekárska marihuana legalizovaná skôr, je toto percento ešte vyššie – je k dispozícii v 23 štátoch v USA, na Slovensku je nelegálna, zatiaľ.

Zaujímavosťou je, že v krajinách, v ktorých je povolené fajčenie marihuany, ako sú Jamajka, či Kostarika, je údajne oveľa menej ľudí závislých na alkohole. Už v 19. storočí lekári odporúčali konope na liečbu delíria tremens u abstinujúcich alkoholikov.

Pacienti trpiaci, niektorou zo závažných chorôb, však, nefajčia marihuanu ako takú, ale užívajú konopný výťažok. Takže fajčenie “obyčajnej” marihuany vás nezbaví zdravotných problémov, nakoľko sú liečivé len odrody konope s vysokým obsahom účinných látok.