kreativni ludia a neporiadok

Neusporiadané izby podporujú kreatívne myslenie

by / 0 Comments / 1594 View / 27/08/2014

Celý náš život nám vravia, aby sme si veci organizovali. Organizovanosť bola vždy považovaná za priamy kľúč k úspechu. Či už doma, v škole alebo kdekoľvek inde, je to niečo, čo nám bolo vštepované už od narodenia. Naopak byť neporiadnym bolo odsúdené a chápané ako cesta k zlyhaniu. A úplne vyvrátené to nie je.

Čo dobrého nám vlastne môže taká dezorganizácia priniesť? Možno viac, ako by ste si mysleli. Nové štúdie, ktoré robila Univerzita v Minnesote minulý rok, nám poskytujú novú možnosť ako sa na dezorganizáciu pozerať.

Vždy existoval určitý druh “miestnych legiend” pohybujúcich sa v modernej spoločnosti, ktorými boli ľudia s neupratanými a chaoticky usporiadanými stolmi ako ľudia, ktorí mali veľmi blízky vzťah ku kreatívnemu zmýšľaniu. Znie to tak, že ľudia s týmito “neusporiadanými stolmi” musia byť kreatívni z nutnosti, aby prežili mimo hraníc usporiadania.

Časopis, ktorí ste si kúpili ešte minulý týždeň, leží v kúte. Oblečenie z predvčerajška pohodené v ďalšom. Prázdne plechovky porozkladané kade-tade, ako na bojisku.

Váš stôl je samí neporiadok. Je to váš neporiadok, a tak nie je veľmi kontrolovateľný. Ak sa vám zvyčajne nepodarí dať veci na miesto, ste nútení využiť vašu kreativitu a nájsť im nové miesto tak, aby doňho zapadli.

Aj keď to cudzí ľudia môžu vnímať len ako náhodne umiestnenie, neporiadok je veľmi systematický, pre niektorých.

Psychologická vedkyňa Kathleen Vohsová z Univerzity v Minnesote sa rozhodla odhaliť túto “miestnu legendu”, pričom nezameriavala svoju štúdiu len na neusporiadané stoly, ale rovno celé izby. Použitím vzorca, pozostávajúceho z neusporiadanej izby a z upratanej izby, a radu štúdií, došla k záveru, že neusporiadané izby podporujú kreatívne myslenie a poskytla o tom vedecké dôkazy!

Ďalšou otázkou je, čo presne znamená toto “tvorivé myslenie” a ako to súvisí s chlievom vo vašej izbe?

Kreatívne myslenie, v tej najčistejšej forme, je myslením mimo hraníc bežného uvažovania. Ak to vezmeme do úvahy, nemalo by byť príliš šokujúce, že miestnosti obsahujúce to “bohatstvo” neusporiadane uložených vecí mimo pre nás bežného umiestnenia, podporujú tvorivé myslenie.

Predpokladáme, že ak dávate prednosť pojmu “uložiť”, my používame tento termín veľmi voľne, a vaše čisté šaty ležiace na podlahe vašej izby neďaleko vášho prázdneho šatníka, určite budete tým človekom, ktorý myslí kreatívne, mimo hraníc bežného uvažovania.

Vezmime si tvrdenie Alberta Einsteina: “Ak je preplnený stôl znamením preplnenej mysle, tak čoho znamením sú prázdne stoly?”

Je zrejmé, že Einsteinov stôl vyzeral akoby naňho zaútočila jeho pomstychtivá expriateľka a útok bol zjavne viac-menej úspešný. Einsteinovu kreativitu jednoducho poprieť nemožno. A Einstein nebol sám. Aj Mark Twain mal neusporiadaný pracovný stôl. Možno ešte neusporiadanejší než Einstein. Twain mal totiž jednu z najpredstavivejších myslí svojej generácie.

Ak sa ľudia ako Albert Einstein a Mark Twain nedostali do povedomia generácie Y, je tu napríklad aj taký Steve Jobs. Niet divu, že vynašiel internetové knihy, keď je jasné, že mal problémy s udržiavaním tých skutočných. Jeho pracovný stôl, či kancelária boli hotovými pohromami. Myslím si, že to len pridalo na jeho brilantnosti.

Takže, čo to pre vás znamená? Neupracete si svoje stoly, izby a budete dúfať v dotyk geniality? Nie tak celkom. Vzťah medzi neporiadnosťou a tvorivosťou nie je v žiadnom prípade príčinný. To, že budete neporiadnymi nespôsobí to, že sa jedného rána zobudíte a budete kreatívnejší.

Tieto dve vlastnosti sú však vo vzájomnom vzťahu. Ak ste neporiadnym od prírody, možno nájdete zlatú strednú cestu medzi zvyčajným neporiadkom a naliehavou potrebou upratovať.

Majte však na pamäti, že v prípade, že sa budete obmedzovať a kontrolovať neusporiadanosť vašej izby či stola, môžete obmedziť aj vašu tvorivú stránku.

A nakoniec, jediným spôsobom ako merať efektivitu vašej neporiadkom stimulovanej tvorivosti, je ísť von a experimentovať sám na sebe. Tak do toho choďte, spusťte “dážď” vašich dôležitých súborov a papierovania, rozhoďte svoje čisté oblečenie po izbe a pozorujte, s čím potom prídete.

 

Upozornenie pre všetkých: Nie sme zodpovední za žiaden neporiadok a zmätok, ktorý môžu naši čitatelia spôsobiť.

 

Zdroj: elitedaily.com

Foto via WeHearIt