vodopad

Vodopád Pongour a jeho legenda

by / 0 Comments / 581 View / 05/09/2014

Vodopád Pongour patrí medzi obľúbené turistické miesta vo Vietname a názov v preklade znamená “Pán oblasti kaolin”. Nachádza sa 50 kilometrov južne od mesta Dalat a radí sa medzi najkajšie vodopády nielen vo Vietname, ale v celej Juhovýchodnej Ázii. Vietnamské mesto Dalat je obklopené krásnou, až romantickou, ázijskou prírodou a nachádza sa tu aj mnoho ďalších vodopádov, jazier, či prameňov. Samotné okolie vodopádu ponúka nedotknutú Vietnamskú džungľu.

vodopad 1

Vodopád je vysoký približne 50 metrov a široký 100 metrov. Prúd vody sa silno rúti do pokojného jazera pod ním a príjemne osviežuje vzduch. Padajúca voda vytvára veľmi silné zvuky, ktoré sú počuť niekoľko kilometrov ďaleko. Unikátny je predovšetkým svojím schodovitým charakterom, spolu by ste napočítali 7 poschodí. Po niektorých voda padá až do jazierka pod ním.

vodopad 2

Pongour je impozantný a jeho krása je chválená ako miestnymi, tak aj turistami.Taktiež ide o jediný vodopád vo Vietname, kde sa každoročne 15. januára koná miestny festival, kde mladí ľudia hrajú tradičné vietnamské hry, spievajú a podstupujú rôzne vietnamské rituály.

vodopad 5

Legenda o vodopáde Pongour

Podľa legendy bola obec Phu Hoi-Tan Hoi-Tan Thanh kedysi pod vedením jednej krásnej ženy. Išlo o ženu, ktorá sa volala Kanai. Kanai milovala prírodu a bola výborná v krotení nebezpečných zvierat, akými boli aj 4 nosorožce. Tie ju, vraj, poslúchali naslovo. Pomáhali v bojoch proti nepriateľom, ale tak isto zúrodňovať pôdu.

Jedného jarného dňa, v prvý deň splnu, Kanai zomrela. Nosorožce boli z toho tak veľmi smutné, že prestali jesť a tak pomaly umierali po boku svojej pani. V jedno ráno domorodci zbadali, že na mieste, kde sa narodila Kanai, sa objavill nádherný vodopád.

Veria, že padajúca voda predstavuje vlasy ženy a rohy nosorožcov sa premenili na kamene, ktoré boli usporiadané do radov, tvoriacich tento poschodový vodopád a symbolizujú ich oddanosť.

vodopad 4

 

 Foto via travelthewholeworld.org