sokujuce fakty titulka

Zaujímavé fakty o ľudskom tele

by / 0 Comments / 899 View / 21/08/2014

Ľudské telo je jedna veľká záhada tohto sveta aj v tomto tisícročí. Každý deň vedci prichádzajú s novými výskumami a objavmi, ktoré len potvrdzujú, ako málo o ňom ešte stále vieme. 

Prečítajte si zaujímavé fakty o našom tele.

 

50% žien má štvrtý farebný receptor v očiach, bežne sú len 3

Vďaka tomu, tieto ženy vedia lepšie rozdiely medzi viacerými farbami. Funguje to napríklad tak, že kde väčšina z nás môže pozerať na dúhu a vidieť sedem farieb, šťastné dámy s týmto štvrtým receptor vedia rozoznať až desať farieb. Ešte menší počet žien má dokonca 5 farebných receptorov.

sokujuce fakty 1

Ľudia sú jediné cicavce, ktoré nemôžu prehĺtať a dýchať zároveň

Práve ste sa to pokúsili urobiť, všakže? Dôvodom je to, že ľudská hlasová schránka je nezvyčajne nízko v hrdle v porovnaní s inými cicavcami. Na druhej strane, to nám umožňuje, aby naše hlasy rezonovali o to silnejšie a umožňuje nám “vytvárať” tak širokú škálu zvukov.

 

sokujuce fakty 2

4 až 15 mesiacov trvá, kým sa naše krvné cievy úplne zotavia zo spálenia od slnka

“Nechoďte von bez opaľovacieho krému!”, toto ste počuli od ľudí už niekoľkokrát v živote. Tu je ďalší dôvod, prečo by ste ich mali počúvnuť. Vaše telo sa pravdepodobne stále zotavuje z toho zlého spálenia vlani v lete, a to ďalšie už klope pri tom na dvere.

sokujuce fakty 3

Chodidlo má viac ako 500 tisíc potných žliaz, ktoré môžu produkovať viac ako pol litra potu denne

Premýšľali ste niekedy, prečo staré ponožky smrdia oveľa horšie, než niečo z vášho práve prepoteného oblečenia? Tak si zapamätajte, že nabudúce keď budete v sprche, tak si nohy vydrhnete o trochu viac, v poriadku?

sokujuce fakty 4

Jedným z dôvodov, prečo nemôžete mať otvorené oči, keď kýchate je, že kýchnutie presahuje 160 km/h

A to zakaždým, keď kýchnete. Kýchanie je prirodzený, ale zložitý reflex. Každý z nás pri kýchaní automaticky zatvorí oči. Ak by teoreticky aj bolo možné mať oči otvorené, je tu zaužívaný názor, že tlak pri kýchnutí je tak silný, že by dotyčnému mohli oči z jamiek vypadnúť. Ale v skutočnosti to nie je možné, pretože očné svaly sú natoľko silné, že by sa pri kýchnutí s otvorenými očami neporušili.

A toto je miesto, kde vás požiadame: “Prosíme, nesnažte sa otvoriť oči pri kýchaní.”

sokujuce fakty 5

Infarkt s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete v pondelok

Tento fakt prináša desaťročná štúdia zo Škótska. Vedci zistili, že 20% všetkých infarktov sa stalo v pondelok. Mohlo by to byť v dôsledku pitia, alebo z nešťastia, či stresu z návratu do práce. V každom prípade sa vždy uistite, že váš životný štýl je pre vás zdravý.

sokujuce fakty 6

Každé kilo tuku, ktoré získate, spôsobuje, že vaše telo musí vytvoriť 11 km nových ciev

Ak ste sa niekedy pozastavili nad tým, prečo sú s obezitou spojené ochorením srdca, tak teraz viete aspoň jeden z dôvodov. Len ďalší dôvod motivovať nás všetkých, aby sme sa stravovali zdravšie.

sokujuce fakty 7